Mūsų augintiniai – šeimos nariai, todėl natūralu, jog norime jiems tik geriausio. Tačiau dalinantis maistu su savo augintiniais, svarbu žinoti, kurie produktai gali būti pavojingi ir netgi mirtini. Šiame straipsnyje apžvelgsime pavojingiausius maisto produktus, kurių jokiu būdu neturėtumėte duoti savo augintiniams, nepriklausomai nuo to, ar tai šuo, katė, graužikas ar kitas gyvūnas, jei norite, jog augintinis būtų sveikas.
Pavojingi maisto produktai augintiniams: išsamus sąrašas ir papildoma informacija
Mūsų augintiniai dažnai tampa šeimos nariais, todėl natūralu, jog norime juos lepti. Tačiau dalintis savo maistu su augintiniais gali būti pavojinga. Netgi maži kiekiai kai kurių maisto produktų gali sukelti rimtų sveikatos problemų, o kai kurie yra tiesiog mirtini.
Šiame sąraše pateikiame dažniausiai pasitaikančius pavojingus maisto produktus, kurie gali pakenkti jūsų augintiniui, nepriklausomai nuo rūšies – nuo šunų ir kačių iki graužikų ir paukščių. Svarbu atminti, kad šis sąrašas nėra išsamus, ir visada geriausia pasitarti su veterinaru, jei abejojate dėl konkretaus produkto saugumo. Žemiau, pavojingų maisto produktų sąrašas:
Šokoladas
Šokolade esantis teobrominas yra toksiškas šunims, katėms ir graužikams. Net nedidelis kiekis gali sukelti virškinimo sutrikimų, tokius kaip vėmimas ir viduriavimas, o didesnis – širdies ritmo sutrikimus, traukulius, hiperaktyvumą, drebulį, ir net mirtį. Tamsiajame ir juodajame šokolade teobromino koncentracija yra gerokai didesnė nei pieno šokolade, todėl jie yra ypač pavojingi. Simptomai gali pasireikšti per kelias valandas po suvalgymo.
Svogūnai ir česnakai (įskaitant svogūnų miltelius ir česnakų granules)
Šie prieskoniai yra toksiški daugeliui gyvūnų, įskaitant šunis, kates ir graužikus. Jie gali pakenkti raudoniesiems kraujo kūneliams, sukeldami hemolizinę anemiją – būklę, kuriai būdingas raudonųjų kraujo kūnelių irimas. Net nedidelis kiekis gali būti žalingas, o didesni kiekiai gali sukelti vėmimą, viduriavimą, apetito praradimą ir bendrą silpnumą. Simptomai gali pasireikšti po kelių dienų.
Vynuogės ir razinos
Vynuogės ir razinos gali sukelti inkstų nepakankamumą šunims ir katėms. Tiksli toksiškumo priežastis nėra žinoma, tačiau net nežinomas kiekis gali būti pavojingas. Simptomai gali būti vėmimas, viduriavimas, apetito praradimas ir letargija.
Avokadas
Avokadose esantis persinas gali sukelti vėmimą ir viduriavimą šunims ir katėms. Jis taip pat gali pakenkti paukščių širdies ir kvėpavimo sistemai, sukeldamas kvėpavimo sunkumus.

Alkoholiniai gėrimai
Alkoholis yra toksiškas visiems gyvūnams. Net nedidelis kiekis gali sukelti kepenų pažeidimą, kvėpavimo sutrikimus, koma ir net mirtį.
Kava ir arbata
Kofeinas, esantis kavoje ir arbatoje, gali sukelti neramumą, greitą širdies ritmą, traukulius, vėmimą, viduriavimą ir net mirtį šunims, katėms ir kitiems gyvūnams.
Riebus maistas
Riebus maistas gali sukelti pankreatitą – gyvybei pavojingą uždegimą kasoje. Simptomai gali būti vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas ir depresija.
Žalia mėsa ir žuvis
Žalia mėsa ir žuvis gali turėti bakterijų, parazitų (pvz., toksoplazmozės) ir salmonelių, kurios gali sukelti rimtas ligas.
Kauliukai (ypač virti)
Kauliukai gali užsikimšti gyvūno virškinimo trakte, sukeldami skausmą, žarnyno obstrukciją ir pavojingas komplikacijas. Virti kauliukai yra dar pavojingesni, nes jie gali skilti į aštrius fragmentus, kurie gali pažeisti virškinimo traktą.
Xylitolis (ksilitolio saldiklis)
Xylitolis yra dirbtinis saldiklis, esantis daugelyje saldainių, kramtomos gumos ir kepinių. Jis gali sukelti pavojingą hipoglikemiją (žemo cukraus kraują) šunims, keliant grėsmę jų gyvybei. Simptomai gali pasireikšti per 30 minučių po suvalgymo.
Papildoma informacija: Visada laikykite maistą, kuris yra toksiškas jūsų augintiniams, jiems nepasiekiamoje vietoje. Jei įtariate, kad jūsų augintinis suvalgė ką nors pavojingo, nedelsdami kreipkitės į veterinarą. Kuo greičiau gausite pagalbą, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų augintinis pasveiks.
Ką daryti, jei jūsų augintinis suvalgė pavojingą maistą?
Jei įtariate, kad jūsų augintinis suvalgė kažką pavojingo, nedelsdami kreipkitės į veterinarą. Kuomet skambinate veterinarijos gydytojui, būtinai praneškite jam apie tai, kokį maistą suvalgė gyvūnas, kiek maisto ir kada. Kuo greičiau gausite pagalbą, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų augintinis pasveiks.
Atsiminkite, kad geriausias būdas užtikrinti savo augintinio sveikatą – vengti duoti jam bet kokius maisto produktus, kurie nėra specialiai skirti gyvūnams. Pasitarkite su savo veterinarijos gydytoju dėl tinkamo jūsų augintinio maitinimo plano.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.