Laikas.lt
[-[0]-]
[-[1]-] nuotraukos, fotografas: Adas Vasiliauskas.
Vasarą pasitikome su subjurusiu oru ir progreso konferencija LOGIN 2012 į „Litexpo“ parodų rūmus sukvietusia būrį kompiuteriais apsikrovusių ir nosis plačiarėmiais akiniais pabalnojusių entuziastų, gyvenančių mistinėje riboje tarp šiandien ir rytoj, tarp fizinės ir internetinės realybės.
Progreso konferencija gali didžiuotis skambiais vardais, kuriuos pavyko susirankioti, pradedant Lietuvoje šiandien bene dažniausiai linksniuojamu Andriumi Užkalniu, tęsiant „Wikipedia“ įkūrėju Jimmy Walesu, pasidžiaugiant Gabriele Dingelyte, dirbančia „Google“ ir gilinantis į „Skype“ istoriją kartu su inžinieriumi Tiit Paananen – vien šis lašas pavardžių žadėjo įdomų laiką ir gausybę naudingos informacijos.
Čia ir dabar!
Įdomu buvo tai, kad didžioji dalis pranešėjų sutiko, jog progresą lemia šiuolaikinio žmogaus požiūrio pokyčiai, Grzegorz Wójcik iš „Diginet“ teigė, kad technologijos privalo bėgti į priekį, kadangi vartotojas, tiesa, kurį laiką pasvarstęs ir susirinkęs informaciją, padaro sprendimą ir nori jo išpildymo čia ir dabar, tad reikia suprasti, jog esame protingi, tačiau labai nekantrūs. Tą patvirtino visuotinis susierzinimas trumpam suprastėjus garso kokybei ar dinginėjant internetui – „LOGIN“ paskyra „Faebook“ socialiniame tinkle akimirksiu pasidengdavo pasipiktinusiomis žinutėmis, reikalaujančiomis pašalinti nesklandumus.
„Skype“ – ateities kompanija šiandien
Akies krašteliu stebint konferencijos dalyvių kompiuterius pastebėjau, kad jie nuolat susirašinėjo „Skype“ žinutėmis – pripratome kiekvieną akimirką komunikuoti ir, kaip sakė vedybiniu gyvenimu besimėgajantis Markas Zuckerbergas, tapome naujo, socialesnio ir atviresnio pasaulio dalimi. Panašiai mąsto ir Tiit Paananen, „Skype“ inžinerinio centro vadovas, pasidalinęs savo kompanijos augimo istorija ir ateities planais.
Vyras pristatė vieną progresyviausių ir sparčiausiai augančių internetinių kompanijų pasaulyje – „Skype“ galima drąsiai vadinti ateities korporacija šiandien. Istorija prasideda nuo pirmosios „Skype“ TV reklamos, kurioje besijuokinati šeima naudojasi video skambučiu rodydami savo vaikelį giminaičiams ir draugams – „globali komunikacija“, – konstatavo pranešėjas, kuris vėliau kalbėjo apie programos augimą nuo bendravimo su šeima ir bičiuliais iki rimto darbo įrankio. Kompanijos globalumą apibrėžia ne tik jos suteikiama galimybė bendrauti su visu pasauliu, bet paties „Skype“ išsibarstymas – kompanija per septynerius metus iš Estijos nusidriekė iki Prahos, Liuksenburgo, Stokholmo, Maskvos, Londono, Tokijaus, Honkongo ir Singapūro, Niujorko bei, žinoma, Palo Alto – „Google“, „Facebook“, „PayPal“ bei kitų internetinių korporacijų namų Silicio Slėnyje.
Geriausia vieta dirbti
Šiandien 50 tautybių žmonės visame pasaulyje dirba, kurdami „Skype“ bei pasaulinį rytojų, o jų vadovas Tiit Paananen sako, kad jam visiškai nesvarbu iš kur žmogus kilęs ir kur jis dirba, sbarbiausia yra tai, kokį produktą jis kuria – naują papildinį ar atnaujinimą korporacija gali sukurti, testuoti ir pasiūlyti vartotojui per mėnesį (darbo pradžioje tai truko 7 – 9 mėnesius). „Komandai bręstant iš jų tikimasi daugiau, bet mes niekada nebaudžiame tų, kuriems nepasiseka. Gali nesisekti kasdien, o galiausiai pavykti, kas nors nuotabaus,“ – apie savo santykius su darbuotojais pasakojo pranešėjas. Juokaudamas jis tvirtina, kad „Skype“ yra geriausia vieta dirbti: „Ateini, kada nori, pavalgai pusryčius, bendrauji su nuostabiausiais ir protingiausiais žmonėmis visame pasaulyje, palvalgai priešpiečius, dažnai keliauji po visą pasaulį, gauni sveikatos draudimą, net drabužių. Ir gerą kompiuterį, kurio modelį gali rinktis pats. Dirbti irgi reikia, bet toks čia ir darbas…“
Darbo turėjo būti, kadangi per savo neilgą gyvavimo istoriją estų kompanija susirinko 663 milijonus vartotojų visame pasaulyje, šiandien 25 % tarptautinių skambučių vykdomi naudojant „Skype“, o pasaulinė balso pokalbių trukmė kasdien yra 700 milijonų minučių, vaizdo pokalbiai trunka dvigubai trumpiau, tačiau skaičiai vis tiek įspūdingi. Jie didės, kadangi „Skype“ pamažėl tampa platforma, kuri savyje talpins ir kitų įmonių programinę įrangą, o savo vartotojams pasiūlys viską viename – šis žingsnis lėmė „Microsoft“ bei „Facebook“ sėkmę.
Progresyvūs žmonės viską žino
Klausant Tiit Paananen pasakojimo apie „Skype“ bei prisimenant kitų pranešėjų mintis tapo lengva įsivaizduoti ateities pasaulį – realus gyvenimas nepertraukiamai susimaišęs su internetu, kuris įgalina turėti milžinišką pažįstamų bei draugų ratą su kuriais ryšį galima palaikyti kiekvieną sekundę, darbas persipina su asmeniniu gyvenimu, kurio didžioji dalis viešai prieinama internete. Svaiginančią karjerą gali lemti vienintelis įrašas „Youtube“, tačiau perdėtas atvirumas internete turi ir neigiamų pasekmių.
Kalbame apie socialų ir atvirą rytojų, kuriame progresas leis būti pasaulio dalimi tiesiog sėdint priešais kompiuterių ekranus. „LOGIN 2012“ lankytojai rytojuje gyvena jau šiandien, tad, pasitelkdami internetą, didžiąją dali informacijos, kurią dėstė pranešėjai, jau buvo girdėję, o profesionalus, kurie konferencijoje tikėjosi pasisemti daugiau žinių, dažniausiai buvo galima sutikti besisukiojančius eilutėje prie kavos ar sushi.