Daugelis lieknėjančių žmonių klaidingai tiki, kad nevalgymas po 18 valandos vakarienės padeda numesti svorio. Tačiau tai gali pakenkti sveikatai. Amerikiečių mokslininkų tyrimas, publikuotas „American Journal of Clinical Nutrition“, tai patvirtina.
Vakarienės atsisakymo tyrimo rezultatai
50 dalyvių buvo suskirstyti į dvi grupes. Pirmoji grupė vakarieniavo iki 18 val., o antroji – beveik prieš miegą. Rezultatai parodė, kad tie, kurie valgė vėlai, po pusryčių neturėjo staigių cukraus kiekio šuolių kraujyje, skirtingai nei tie, kurie miegojo tuščiu skrandžiu. Staigūs cukraus kiekio šuoliai neigiamai veikia sveikatą. Mokslininkai rekomenduoja paskutinį kartą valgyti likus 1-2 valandoms iki miego. Sportuojantiems žmonėms vakarienė yra ypač svarbi.
Tinkamas vėlyvas užkandis
Rekomenduojama rinktis maistą su žemu glikemijos indeksu:
- Garuose virta liesa mėsa ar žuvis;
- Omletas iš kiaušinių baltymų su žolelėmis;
- Troškintos pupelės su daržovėmis;
- Salotos su žalumynais ir graikišku jogurtu;
- Lazdyno riešutai;
- Varškė;
- Virtos krevetės;
- Neriebus vištienos sultinys;
- Kefyras.
Vėlai vakare geriau vengti vaisių, saldumynų ir alkoholio. Galima gerti vandenį su kokosų pienu ar obuolių sultimis, arba šiltą pieną su cinamonu. Svarbu, kad aukščiau paminėtų produktų porcijos nebūtų per didelės. Atsižvelkite į savo individualius poreikius ir aktyvumo lygį. Jei jaučiatės alkani, geriau rinktis baltymingą užkandį, kuris ilgiau sotins. Venkite sudėtingų patiekalų, kurie gali sutrikdyti virškinimą prieš miegą. Maistas turėtų būti lengvai virškinamas ir nesunkiai pasisavinamas.
Mitas apie Viduržemio jūros dietą
Plačiai paplitusi nuomonė, kad Viduržemio jūros dieta su vynu padeda palaikyti svorį, nėra visiškai teisinga. Nors vynas gali sulėtinti riebalų įsisavinimą, naktį jis fermentuojasi, sukelia dujas ir sutrikdo hormonų pusiausvyrą. Vakare geriau rinktis paprastą, neriebų ir nesaldintą maistą su mažu glikemijos indeksu. Saikingumas ir pusiausvyra yra geriau nei griežti apribojimai.
Papildomos priežastys, kodėl reikėtų atsisakyti badavmo prieš miegą
Be jau minėto neigiamo poveikio cukraus kiekiui kraujyje, yra ir kitų priežasčių, kodėl nereikėtų badauti prieš miegą:
- Sutrikęs miegas. Tuščias skrandis gali sukelti alkio jausmą ir nemigą. Miego kokybė yra labai svarbi sveikatai ir gerai savijautai.
- Sulėtėjusi medžiagų apykaita. Kai organizmas ilgą laiką negauna maisto, jis gali pereiti į taupymo režimą ir sulėtinti medžiagų apykaitą. Tai gali apsunkinti svorio metimą.
- Raumenų skaidymas. Ekstremalus badavimas gali priversti organizmą skaidyti raumenų masę energijai gauti, o tai nepageidautina, ypač sportuojantiems žmonėms.
- Silpnas imunitetas. Nepakankamas maisto kiekis gali susilpninti imunitetą, todėl organizmas tampa pažeidžiamas ligų.
- Bloga nuotaika ir dirglumas. Alkio jausmas gali sukelti dirglumą, blogą nuotaiką ir sumažinti darbingumą.
- Galvos skausmas. Tuščias skrandis gali sukelti galvos skausmą.
- Sumažėjęs energijos lygis. Ryte galite jaustis pavargę ir neturėti energijos.
Visos šios priežastys pabrėžia, kad sveika ir subalansuota mityba, įskaitant ir tinkamą vakarienę, yra labai svarbi geros sveikatos ir savijautos dalis. Badavimas prieš miegą nėra tinkamas būdas numesti svorio ir gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.